Lækre bløde bamseboller

Lækre bløde bamseboller

Kender i den der vildt lækre duft af nybagte bløde bamseboller, som bare spreder sig langsomt i hele huset? Jeg elsker når jeg kan forkæle børnene med sådan en omgang.

I dette tilfælde hvide, bamseboller der absolut ikke indeholder nogen kerner!

Den slags boller jeg altid får dårlig samvittighed over at sætte tænderne i, men som jeg bare ikke kan modstå når de står der på køkkenbordet og dufter.

Jeg elsker grovboller, boller med kerner og jeg elsker at eksperimentere med forskellige kerner og er vild med de forskellige dufte som kerner kan give.

Men jeg elsker altså også den helt almindelig hvide bamsebolle. Og så længe jeg har træningen på plads, den sunde kost kører på skinner så synes jeg det er helt okay at nyde sådan en bandit ind imellem. Hvis ikke du tænker det samme, så kan du jo bare nøjes med at bage den til børnene eller gæsterne 🙂

Men en ting er sikkert – børnene vil elske dig for det.

Lækre bløde bamseboller 1
Lækre bløde bamseboller 3
Lækre bløde bamseboller 5

Opskrift på bløde bamseboller

4,62 fra 18 stemmer
Servings: 15
Forberedelse15 minutter
Tilberedelse1 time 12 minutter
I alt1 time 30 minutter

Ingredienser

  • 50 gram gær
  • 4 dl. lunken mælk
  • 1 hel æg
  • 100 gram blødt smør
  • 60 gram sukker
  • 1 tsk. salt
  • 800 gram hvedemel

Tilberedelse

  • Lun mælken og opløs gær i den lunkne mælk.
  • Tilsæt æg, blødt smør, sukker og salt.
  • Kom mel i lidt ad gangen og ælt dejen godt igennem til dejen er blank og lind, hold evt. lidt af melet tilbage. Jeg ælter min dej på min køkkenmaskine i op til 8 minutter.
  • Lad dejen hæve tildækket i 30 min. et lunt sted.
  • Del dejen i 20 lige store stykker, og form dem til boller.
  • Sæt bollerne på en bageplade med bagepapir.
  • Lad bollerne hæve tildækket på et lunt sted i 30 min. eller til dobbelt størrelse.
  • Pensl bollerne med æg eller vand.
  • Bag bollerne ved 220 °C (200 °C i varmluftsovn) i ca. 9-12 min., eller til bollerne er gyldne.
  • Lad bollerne køle af på en rist.

Køkkenudstyr

Sund-mor
Sund-mor

Da jeg blev mor, begyndte jeg at interessere mig for sund kost. Jeg opdagede hurtigt, at når jeg levede sundt, så havde jeg også mere overskud i hverdagen. Men samtidig var det svært at leve op til at spise perfekt hele tiden. Jeg lever derfor nu et sundt og aktivt liv i balance, og det har en enormt positiv indvirkning på min hverdag. Derfor har jeg startet denne blog, hvor jeg deler ud af de opskrifter, som jeg synes gør den sunde livsstil nemmere, og som særligt er til dig, der også er mor.

Artikler: 53

23 kommentarer

    • Du kan sagens bruge alm mel. Ved ikke lige hvorfor du vil vide hvad bollerne vejer?

  1. Tusind mange tak for opskriften. Jeg stod og skulle bage til datterens klasse imorgen og det er aldrig før lykkedes mig at få et godt resultat med de opskrifter jeg har brugt. Den her virkede perfekt. Jeg fik godt nok til 21 boller men når de er så vellykkede så er flere altid godt. Kommer ikke til at bruge nogen anden opskrift ever.

    • Sukker er med til at “fodre” gæren, så det er en god idé at komme det i. Alternativt kan du anvende honning i opskriften 🙂

  2. Kan man bruge andet end æg el. Udelade det (har ik li nogen?)
    Og det er de mest lækre boller ever, vi fik dem tit da jeg gik i SFO, total nostalgi ❤️

    • Hej Tina,
      Uden æg er altid en udfordring, da ægget er ret vigtigt for opskrifter generelt. Hvis man skal uden, så kan du evt. prøve med lidt mere fedtstof og mælk, eller måske 60g æblemos hvis du har det 🙂

  3. 5 stars
    Muuumz nogle lækre Boller 😋 fik 20 stk De faldt i mega god smag både hjemme og hos naboen 😍 Det er ihvertfald ikke sidste gang de bliver bagt 😍 skiftede dig 200 gr mel, ud med et mix af solsikkekerne, durum og fuldkorns mel 😋

  4. Såå gode! Mange tak🤗 Hvis nu de skal varmes dagen efter har du så nogle gode råd? Skal de fx tages ud af ovnen før tid, så de tåle lidt i ovnen eller hvordan? 😁

  5. 5 stars
    Elsker din opskrift 😁
    Når jeg vil have lidt grovere boller skifter jeg 200 gr af melet ud med havregryn jeg har blendet.
    Det er simpelthen verden bedste og nemmeste opskrift, TAK 😊

  6. Da sukker (inkl honning) ikke er sundt, så bager jeg uden sukker og de bliver så fine alligevel. Glæder mig til mondæn er ældre og prøve mig med sukker i dem for at se forskellen… knus

  7. Min ynglings bolle opskrift. !
    Den fejler aldrig.
    Jeg putter bare lige det mel i jeg har, men faktisk altid 200 gr havregryn, det giver dem lidt sprødhed 👍☺️

  8. 5 stars
    Super lækre boller!!! Yndlings opskrift. 😍😍
    Kan man fryse dejen, så den er klar til at lave boller af en anden gang? Og hvordan?

4,62 from 18 votes (11 ratings without comment)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskriftsvurdering